Topení,
s odborníkem na vytápění
Topení

Trpí solární panely v zimě?

Trpí solární panely v zimě?

Pohráváte si s myšlenkou na pořízení solárních panelů, ale máte strach, aby je nepoškodily nánosy sněhu? Je naprosto logické, že nechcete riskovat rozsáhlé poškození nebo snížení životnosti. Pořizovací cena systémů využívajících sluneční energii je stále poměrně vysoká a není od věci zjistit, jak se věci mají. Na téma solárního vytápění a sněhu jsme vyzpovídali odborníky z řemeslnického cechu EKOMPLEX.

Topenáři Brno uvedli, že sníh je pro naši zeměpisnou šířku naprosto běžný a je sním třeba počítat. Zároveň podotýkají, že sněhová nadílka není důvod k panice, a už vůbec ne k tomu, abyste na solární vytápění zanevřeli.


Povrch fotovoltaických systémů je velmi hladký, takže při umístění na střechu s dostatečným sklonem sníh sklouzne a obnažená zůstane alespoň část panelu. V případě prosluněného počasí pak poměrně rychle roztaje a sklouzne i zbylá část sněhu.

 

Typickou vlastností fotovoltaických modulů je o něco vyšší teplota než teplota okolí. Díky tomu se sníh na ploše neudrží a nedojde k poškození panelů.

 

Solární panely

 

Měli byste tedy sníh ometat, nebo raději počkat, až „přirozenou“ cestou sjede či roztaje? Odborníci z EKOMPLEXU se shodují na tom, že není-li ometení sněhu komplikované, je jistější sníh odstranit. Není to však nezbytně nutné.

 

Ometení solárních panelů je žádoucí ve chvíli, kdy dojde k intenzivním sněhovým srážkám. Pokud se sníh drží na celé ploše panelů a je evidentní, že hned tak neroztaje, měli byste se o ometení postarat sami.

 

Klíčovou roli samozřejmě hraje kvalita panelů. Výrobky od renomovaných firem vydrží mnohem více než podezřele levné solární panely od asijských výrobců. Při výběru nezapomeňte zohlednit maximální možnou zátěž sněhu a větru.

 

Plynaři Brno na závěr připomínají, že solární panely představují perfektní způsob, jak ušetřit za ohřev vody a za topení. Trápí-li vás vysoké účty za energie, pak investici do fotovoltaického systému rozhodně zvažte.

 

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe